Meltdown و Spectre اخبار بدی هستند. در حالی که اینتل بیشترین مقدار توجه را برای اشتباهات طراحی خود بدست آورده است، تراشه های AMD، بر خلاف آنچه که شما ممکن است شنیده باشید، کاملا امن نیستند.

در یک پست Mark Papermaster، مدیر ارشد فناوری AMD، بر این باور است که Google Project Zero (GPZ) Variant 1 (Bounds Check Bypass or Spectre) برای پردازنده های AMD قابل استفاده است. اما، Papermaster نوشت: "ما بر این باوریم که این تهدید با پچ سیستم عامل (OS) مرتبط است و ما با ارائه دهندگان سیستم عامل برای حل این مسئله در حال مذاکره و تلاش برای رفع این مشکل هستیم."

البته، تنها یک مشکل کوچک با این تعمیر وجود دارد: اولین پچ مایکروسافت برای ویندوز 10 برخی از رایانه های شخصی که پردازنده های قدیمی تر AMD را اجرا می کنند از کار انداخته است. به طور خاص این پردازنده ها Opteron، Athlon و AMD Turion X2 هستند. Papermaster گفت: "ما در حال همکاری نزدیک با آنها برای اصلاح این مسئله هستیم که توزیع برای بعضی پردازنده های AMD قدیمی (خانواده های AMD Ultra) را در اوایل این هفته دچار مشکل کرده است. ما انتظار داریم این موضوع در مدت کوتاهی اصلاح شود و مایکروسافت باید به روز رسانی هایی را برای این پردازنده ها در هفته آینده ارائه دهد."

تغییر واقعی در موقعیت AMD با GPZ Variant 2 (Branch Target Injection or Spectre) به وجود آمد. پردازنده های AMD ممکن است از این مسیر مورد حمله قرار گیرند، اما "معماری پردازنده های AMD استفاده از Variant 2 را دشوار کرده است." بنابراین، محظ احتیاط AMD به روز رسانی اختیاری در دسترس قرار خواهد داد بروز تهدید جلوگیر نماید.

AMD همچنان با فعالان این حوزه همکاری خواهد کرد. ما گام های اضافی را از طریق ترکیبی از به روز رسانی های میکرو کودهای پردازنده و به روز رسانی های سیستم عامل برای مشتریان و شرکای AMD به منظور کاهش بیشتر تهدیدها در اختیار همگان قرار می دهیم. "

این کار ابتدا با ایجاد به روز رسانی های موجود در میکرو کد برای پردازنده های Ryzen و EPYC آغاز می شود. آنها در طول هفته های آینده با به روز رسانی های موجود برای محصولات نسل قبلی ادامه خواهند داد. این به روز رسانی ها توسط ارائه دهندگان سیستم و فروشندگان سیستم عامل به کاربران ارائه می شود.

لینوکس در حال حاضر به روزرسانی های AMD را منتشر می کند، در حالی که AMD " با مایکروسافت در خصوص زمان ارائه به روزرسانی های خود همکاری می کند. ما همچنین با همکاری انجمن لینوکس در زمینه توسعه تداخل نرم افزاری" (return trampoline) همکاری می کنیم."

GPZ Variant 3 (Meltdown) پردازنده های AMD را تحت تاثیر قرار نمی دهد. همانطور که Thomas Lendacky ، مهندس نرم افزار AMD و توسعه دهنده هسته لینوکس، در لیست ایمیل هسته لینوکس (LKML) نوشت: "پردازنده های AMD در برابر این نوع حملات آسیب پذیر نیستند." بنابراین در سیستم های AMD، مدیر سیستم باید این ویژگی را غیرفعال کند. اگر آنها این کار را انجام ندهند، سیستم هایشان با کاهش سرعت مواجه خواهند شد که به دلیل اعمال کردن پچ های Meltdown

است. در مورد GPU های Radeon AMD، نگران نباشید. معماری Radeonاز ویژگی اجرای احتمالی استفاده نمی کند و بنابراین به این تهدید ها حساس نیست."

بنابراین، بله، پردازنده های AMD امن تر از خانواده تراشه های - اینتل، POWER، ARM – که تحت تاثیر Meltdown قرار دارند، هستند. فقط فرض نکنید که آنها کاملا امن هستند. زیرا اینگونه نیست.

در نهایت، در نظر داشته باشید که ما هنوز در اولین روزهای مقابله با این مشکلات اساسی امنیتی مختلف هستیم. ما شاهد مشکلات امنیتی بیشتری خواهیم بود.