گوگل تغییرات مهمی در نحوه اجرای سیاست های نرم افزاری ناخواسته خود ارائه می دهد که باید برای حریم خصوصی و شفافیت بیشتر برای دو میلیارد کاربر اندروید جهان بهتر باشد.

گوگل دو ماه به توسعه دهندگان فرصت داده است تا اطمینان حاصل کنند که برنامه هایشان مطابق با سیاست نرم افزار ناخواسته جدید باشند. اگر یک برنامه همچنان این سیاست را رعایت نکند، کاربران احتمالا هشدارهای تمام صفحه را مشاهده خواهند کرد که احتمالا کاربران را از این نرم افزارها دور خواهد کرد.

سرکوب یک تلاش جدید برای مبارزه با برنامه های مضر اندروید است و برای نرم افزار های توزیع شده از طریق Play Store و همچنین برنامه هایی که از طریق بازارهای شخص ثالث Android نیز توزیع می شود، اعمال خواهد شد.

Google در وبلاگ امنیتی خود گفت: هشدارهای مرور ایمن "در برنامه ها و وب سایت هایی که منجر به ورود به برنامه هایی هستند که اطلاعات شخصی کاربر را بدون رضایت آنها جمع آوری می کنند، ظاهر می شود."

به عبارت دیگر، هشدارها ممکن است در سایت ها و نرم افزارهایی پدیدار شود که برنامه هایی را که این سیاست را نقض می کنند، تبلیغ نموده و همچنین در خود این برنامه ها نیز ظاهر می شود.

اگر یک برنامه از شماره تلفن کاربر، آدرس ایمیل یا داده دستگاه استفاده کند، باید از کاربر درخواست کرده و یک سیاست رازداری در برنامه ارائه دهد.

توسعه دهندگان همچنین نیاز دارند یک راهکار برای گرفتن "رضایت مثبت" کاربران در قبال جمع آوری و انتقال اطلاعات شخصی که مربوط به عملکرد برنامه نیست، ارائه نمایند. برنامه همچنین نیاز دارد به صورت برجسته توضیح دهد که چگونه داده های کاربر را مورد استفاده قرار می دهد.

گوگل گفت: "این الزامات جمع آوری داده ها مربوط به تمام توابع برنامه است. برای مثال، در طی تجزیه و تحلیل و گزارش خطا، لیست بسته های نصب شده غیر مرتبط با برنامه ممکن است از دستگاه و بدون رضایت مثبت کاربر ارسال شود."

این تغییرات در به روز رسانی در ماه اوت به بخش اطلاعات شخصی و حساس مرکز سیاست توسعه برنامه های Google منعکس می شود. سیاست اصلاح شده یک الزام را برای یک برنامه برای ارائه افشاگری برجسته معرفی می کند، اگر داده های شخصی کاربر را جمع آوری و انتقال دهد که به عملکرد اصلی برنامه مربوط نیست، باید در لیست Play Store خود توضیح دهد.

این بخش الزاماتی را برای چگونگی نمایش افشای اطلاعات استفاده شده در برنامه و نحوه درخواست از کاربر برای استفاده از اطلاعات شخصی را مشخص می کند. به عنوان مثال، افشای اطلاعات درون برنامه ای باید در داخل خود برنامه وجود داشته باشد و نه فقط در فهرست Play Store یا در یک وبسایت نمایش داده شود.

همچنین باید در استفاده نرمال از برنامه نمایش داده شود و نباید در تنظیمات دفن شود. همچنین نمی تواند در یک سیاست حفظ حریم خصوصی یا شرایط خدمات قرار گیرد و نباید همراه با افشای اطلاعات غیر رسمی باشد.

صفحه درخواست رضایت مثبت کاربر باید به شیوه ای واضح ارائه شود. برای به دست آوردن رضایت، کاربر باید برای پذیرش این مطلب یا بر روی یک دکمه کلیک کند یا یک چک باکس را انتخاب نماید.