یک آسیب پذیری zero-day در برنامه پیام رسان Telegram به مهاجمان اجازه داد تا یک فرم جدید بدافزار را با توانایی های مختلف از جمله ایجاد یک تروجان برای معدن کاوی ارز های دیجیتال گسترش دهد.

این حملات از آسیب پذیری ناشناخته در برنامه دسکتاپ Telegram برای ویندوز استفاده کرده و توسط آزمایشگاه کسپرسکی مورد شناسایی قرار گرفت.

محققان بر این باورند که گروه سایبری روسیه که از روز صفر استفاده می کنند، کسانی بودند که از آسیب پذیری آگاه بودند و از مارچ 2017 از آن برای توزیع بدافزار استفاده کرده اند - هرچند که هنوز مشخص نیست که این آسیب پذیری از چه زمانی قبل از آن وجود داشته است.

همچنین دیده شده که حملات دایرکتوری های Telegram قربانیان را به سرقت می برند، که شامل اطلاعات مربوط به ارتباطات شخصی و فایل های ارسالی و دریافتی می شود.

یک آسیب پذیری در RLO (لغو راست به چپ) روش کدگذاری Unicode به مهاجمان اجازه انجام حملات را داده است. روش کدگذاری راست به چپ به طور کلی برای برنامه نویسی زبان های نوشته شده به این شیوه - مانند عربی و فارسی - مورد استفاده قرار می گیرد، اما مهاجمان قادر به استفاده از آن برای تغییر کد بودند.

با استفاده از یک کاراکتر پنهان یونیکد در نام فایل، مهاجمان می توانند مرتب سازی کاراکترها را تغییر داده و پرونده را تغییر نام دهند، فایل های مخرب را به عنوان فایلی ساده مخفی کرده و آن را بر روی رایانه قربانیان بارگیری کنند.

پسوند فایل را می توان تغییر داد و تا کاربر را فریب داد تا چیزی را کاملا با آنچه که فکر می کند دریافت کند.

به عنوان مثال، یک کاربر می تواند باور کند که یک فایل png. را دریافت می کند، در حالی که خود فایل در واقع یک فایل js. برای اجرای جاوا اسکریپت و تزریق کد مخرب به سیستم است.

آسیب پذیری می تواند برای انجام انواع حملات علیه یک ماشین آلوده استفاده شود. یک مهاجم با این شیوه توزیع می تواند کنترل از راه دور دستگاه را در اختیار بگیرد.

در این مثال، دانلود کننده ای که در Net. نوشته شده است و با استفاده از API Telegram به عنوان پروتکل فرمان استفاده می شود، می تواند یک کلید اصلاح رجیستری در سیستم را راه اندازی کند، به مهاجمان امکان کنترل کامل می دهد.

این Backdoor اجازه می دهد تا برای تعدادی از عملیات مخرب، از جمله راه اندازی، دانلود و حذف فایل ها و استخراج بایگانی تاریخچه مرورگر وب استفاده شود.

محققان خاطرنشان می کنند که دستورات - که در زبان روسی اجرا می شوند - به نظر می رسد که آنها می توانند برای از بین بردن تروجان های اضافی مانند کی لاگر ها بر روی سیستم آلوده استفاده شوند.

علاوه بر نصب یک Backdoor روی سیستم، مهاجمان همچنین می توانند نرم افزارهای مخرب Telegram را برای معدن کاوی ارزهای دیجیتال - از جمله Monero، ZCash و Fantomcoin استفاده کنند. مشخص نیست که چقدر از این طرح درآمد کسب شده است، اما می تواند برای مجرمان سایبری بسیار سودآور باشد.

در این مثال، در ابتدا فایل مخرب یک فایل واقعی را باز می کند تا قربانیان را به یک امنیت نادرست برساند که در واقع هیچ مشکلی وجود ندارد. با این حال، پس از نصب، معدن کاوی ارزهای دیجیتال در پشت صحنه اجرا می شوند.

اگر بیش از حد تحت فشار قرار گیرد، عملیات معدن کاوی ممکن است باعث تولبد بیش از حد گرما شود و یا به طور دیگری به دستگاه آسیب برساند - در حالی که قربانی مطمئن نیست که چرا فن دستگاه دارد به سختی کار می کند.

Alexey Firsh، آنالیزور بدافزار در کسپرسکی می گوید: "ما چندین سناریو از این بهره برداری zero-day پیدا کرده ایم که علاوه بر نرم افزارهای مخرب و نرم افزارهای جاسوسی، به منظور ارائه نرم افزار معدن کاوی مورد استفاده قرار گرفته است. این نوع آلوده کردن به یک تمایل جهانی در طول سال گذشته تبدیل شده است."

محققان هنگامی که آسیب پذیری کشف شد، به صورت عمومی آن را منتشر نکرده اند، اما آنها گفتند که از زمان افشای آن به Telegram، حملات با استفاده از این سوء استفاده دیگر مشاهده نشده است.

کاربران تلگرام می توانند از قربانی شدن خود در برابر این نوع حملات جلوگیری کنند و فایل های غیر قابل اطمینان را از منابع ناشناخته دانلود نکنند و در هنگام تماس با مخاطبین مورد اعتماد هر گونه تلاش برای دریافت فایل بدون پیش زمینه قبلی را قبول نکنند.