بلاگ سافت‌یاب مرجع آنلاین معرفی، ارزیابی و بررسی تخصصی نرم‌افزارهای اورجینال

هکتیویسم چیست؟

هکتیویسم

هکتیویسم چیست؟

آیا هکتیویسم همان هک است؟

اصطلاح هکتیویسم از دو واژه هک و اکتیویسم گرفته شده است. تقریباً به معنای استفاده نادرست از فناوری برای اهداف اجتماعی یا سیاسی است.

هکویتیست‌ها اغلب متخصص کامپیوتر هستند و اغلب از تکنیک‌های هک استفاده می‌کنند. اما این اصطلاح می‌تواند یک فعال بدون مهارت‌های فنی مانند یک افشاگر یا یک وبلاگ نویس ناشناس را نیز توصیف کند.

آسیب‌های وارد شده توسط فعالیت‌های هکتیویست نیز بسیار متفاوت است. این می‌تواند به اندازه ترویج آزادی بیان در رسانه‌های اجتماعی بدون هیچ نیت شومی باشد یا می‌تواند شامل حملات سایبری باشد که کل سازمان‌ها را آفلاین می‌کند.

هکتیویسم در مقابل هک کردن

هر دو اصطلاح می‌توانند برای فعالیت‌های یکسانی اعمال شوند. مهمترین تفاوت بین این دو این است که کاربر هدفش چه چیزی است.

یک هکر ممکن است برای منافع مالی یا به این دلیل که می‌خواهد توانایی‌های خود را ثابت کند وارد رایانه شود.

هکتیویست کسی است که در تلاش برای دستیابی به یک نتیجه اجتماعی یا سیاسی است. آن‌ها ممکن است به یک شبکه کامپیوتری نفوذ کنند و حتی ممکن است فایل‌های محرمانه را سرقت کنند. اما در آن رویداد، یک هکتیویست معمولاً آن فایل‌ها را به‌جای فروش، به صورت آنلاین منتشر می‌کند. از نظر قانونی، همیشه تفاوتی وجود ندارد. هکریست‌ها به طور معمول مرتکب جرایم سایبری می‌شوند.

هکتیویست‌ها به چه چیزی امیدوارند؟
مردم به دلایل مختلف دست به اعمال هکتیویسم می‌زنند. اما آن‌ها معمولاً بر مسائل مربوط به حقوق بشر، آزادی بیان و آزادی اطلاعات تمرکز می‌کنند.

درک هدف حملات فردی همیشه آسان نیست. به عنوان مثال، یک هکتیویست ممکن است سعی کند یک وب سایت را آفلاین کند تا یک نکته را ثابت کند، سازمانی را بی اعتبار کند یا به سادگی انتقام بگیرد.

هکتیویست‌ها کدام افراد را هدف قرار می دهند؟
هکتیویست‌ها هم سازمان‌ها و هم افراد خصوصی را هدف قرار می‌دهند. مهاجمان معمولاً قربانیان را به این دلیل انتخاب می‌کنند که ارزش‌ها یا دیدگاه‌هایی را نشان می‌دهند که با آن‌ها مخالف هستند.

هکتیویسم اغلب در پاسخ به رفتاری انجام می‌شود که هکتیویست‌ها آن را غیراخلاقی می‌دانند. این می‌تواند هر چیزی باشد، از بیان یک فرد اشتباه گرفته تا سازمانی که درگیر فساد و یا نقض حقوق بشر است.

چرا هکتیویسم یک مشکل است؟
هکتیویست‌ها، بنا به تعریف، نیت خوبی دارند. با این حال، این سؤال که چه تکنیک‌هایی مناسب هستند، قابل بحث است. این چیزی است که عموم مردم و حتی خود هکتیویست‌ها با آن موافق نیستند.

وبلاگ نویسی ناشناس بخش مهمی از آزادی بیان است. نشت اطلاعات، در حالی که خود غیرقانونی است، اغلب فعالیت‌های غیرقانونی دیگران را مستند می‌کند. هکتیویسم اغلب به این امید انجام می‌شود که اشتباه دیگران را از بین ببرد.

با این حال، منتقدان هکتیویسم این واقعیت را برجسته می‌کنند که فعالیت‌های هکتیویستی اغلب غیرقانونی هستند. اهداف اغلب قبل از اینکه هکتیویست‌ها لزوماً هرگونه اشتباهی را ثابت کنند انتخاب می‌شوند. هکتیویست‌ها همچنین به دلیل ایجاد خسارات مالی قابل توجه به قربانیان خود مشهور هستند.

برخی از هکتیویست‌ها نیز نمی‌توانند طنز کاری را که انجام می‌دهند ببینند. هکتیویسم معمولاً به نام آزادی بیان انجام می‌شود. اما قربانیان اغلب به این دلیل انتخاب می‌شوند که چیزهایی گفته‌اند که یک هکتیویست با آن مخالف است.

هکتیویسم

Hacktivism یک اصطلاح گسترده است و شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های مختلف است.

وبلاگ نویسی ناشناس

هکتیویسم اغلب برای تغییر افکار عمومی انجام می شود. وبلاگ نویسی ناشناس به افراد امکان می‌دهد بدون مواجهه با انتقام به این هدف برسند. مجرمان سایبری از وبلاگ نویسی ناشناس برای توضیح حملات خود استفاده می‌کنند. اما در کشورهای فاقد آزادی بیان نیز توسط افشاگران و وبلاگ نویسان صاحب نظر استفاده می‌شود.

مطالب مشابه :  چگونگی کاهش خطرات امنیت سایبری مرتبط با اکوسیستم‌های دیجیتال

تخریب وب سایت

هکتیویست‌ها اغلب وب سایت‌ها را تخریب می‌کنند تا منظور خود را برسانند. این ممکن است از عملکرد صحیح وب سایت جلوگیری کند. همچنین می‌تواند شامل پیامی باشد که سازمان را خجالت زده یا بی اعتبار می‌کند. این حملات به این دلیل مؤثر هستند که اغلب توسط رسانه‌ها انتخاب می‌شوند.

انعکاس وب سایت

آینه‌سازی وب‌سایت فرآیندی است که در آن کل یک وب‌سایت تکرار می‌شود و با استفاده از یک URL دیگر آنلاین می‌شود. در درجه اول توسط هکتیویست‌ها برای جلوگیری از محدودیت‌های جغرافیایی استفاده می‌شود. این به مردم اجازه می‌دهد تا از وب سایت‌های محدود شده در کشورهایی که دسترسی به اینترنت را به شدت سانسور می‌کنند، بازدید کنند.

داکسینگ (Doxxing)
داکسینگ عمل کشف هویت یک فرد و انتشار آن هویت به صورت آنلاین است. این ابزار مهمی برای هکتیویسم است که به هکتیویست‌ها اجازه می‌دهد افرادی را که ناشناس می‌مانند مجازات کنند.

نشت اطلاعات
هکتیویست‌ها اغلب سیستم‌های کامپیوتری خصوصی را هک می‌کنند و آنچه را که در اینترنت پیدا می‌کنند منتشر می‌کنند. اطلاعاتی که آن‌ها می‌دزدند اغلب حساس است و آن را برای ایجاد شرمساری یا بی اعتبار کردن قربانی فاش می‌کنند. این حملات اغلب در معرض خطر حبس قابل توجهی هستند.

حملات DDoS
DDoS مخفف عبارت distributed denial-of-service است. حملات DDoS وب سایت‌ها را آفلاین می‌کند یا ترافیک عادی وب را مختل می‌کند. آن‌ها با فرستادن بازدیدکنندگان زیادی به یک وب سایت سرور را غرق می‌کنند. حملات DDoS در بین هکریست ها محبوب هستند زیرا می توانند با حداقل تلاش به سازمان های بزرگ آسیب بزنند.

 

برجسته‌ترین سازمان های هکتیویست
امنیت فیشینگ هکرها

بسیاری از هکتیویست ها به طور مستقل فعالیت می‌کنند، اما سازمان‌های هکتیویست قابل توجه مختلفی نیز وجود دارند. قابل توجه‌ترین عبارتند از:

Anonymous
Anonymous مسلماً شناخته شده ترین سازمان هکتیویست است. اعضای منفرد به ندرت شناسایی می شوند، اما مقامات هنوز بسیاری را دستگیر کرده اند. آنها معمولاً سازمان های بزرگ را هدف قرار می دهند و حملات موفقی را علیه سیاستمداران مختلف انجام داده اند. از جمله این افراد می توان به شخصیت های بسیار برجسته ای مانند هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ اشاره کرد.

ویکی لیکس
ویکی لیکس یک سازمان رسانه ای غیرانتفاعی است که توسط جولیان آسانژ ایجاد شده است. اما این سازمان همچنین یک سازمان هکتیویست است که مسئول برخی از مهم ترین نشت داده ها در تاریخ اخیر است. آنها اطلاعات محرمانه در مورد جنگ افغانستان منتشر کرده اند. آنها همچنین هزاران ایمیل مربوط به انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا را منتشر کردند.

Hacktivism یک تهدید مداوم است که بعید است هرگز متوقف شود. فناوری به طور مداوم برای پنهان کردن اطلاعات و سرکوب آزادی بیان استفاده می‌شود. به شرطی که این اتفاق بیفتد، افرادی وجود خواهند داشت که سعی می کنند از فناوری برای دستیابی به عکس استفاده کنند.

هکتیویست های فردی اغلب دستگیر می شوند. اما هر گونه تعقیب قضایی یک فرد یا گروه معمولاً با افرادی روبرو می شود که بلافاصله جای آنها را می گیرند..

منبع: makeuseof

لطفا جهت مشاوره در انتخاب آنتی ویروس مناسب خود با این شماره 09224971053 تماس بگیرید.

 مارو در شبکه های اجتماعی خودتان به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Main Menu x