سیسکو و اینترپل توافق جدیدی را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات تهدیدات در فعالیت های سایبری اعلام کرده اند.

در روز سه شنبه، این غول فناوری سازمان و آژانس بین المللی مجری قانون اعلام کردند که به اشتراک گذاری اطلاعات تهدیدات بین طرفین "اولین گام" در مبارزه با جرایم سایبری امروزی خواهد بود.

مصرف کنندگان مدرن و کسب و کارها هر روزه با تهدیدات دیجیتال بیشتر و بیشتری مواجه هستند.

به ندرت یک هفته می گذرد که ما از نقض شدید داده در آن نشنویم، که در نتیجه از دست دادن داده های مصرف کنندگان، طرح های فیشینگ بسیار پیچیده ای طراحی شده برای نفوذ به شبکه های شرکت های بزرگ یا کمپین های باج افزارها که سیستم ها را رمزگذاری می کنند و تقاضای اخاذی برای دریافت اطلاعات می کنند.

وضعیت بهتر نشده است و احتمالا شکاف مهارت در صنعت سایبری وجود دارد. برای از بین بردن هر چه بیشتر این فاصله، دولت ها و سازمان های مجری قانون باید با متخصصان امنیت سایبری کار کنند تا حداقل تلاش کنند تا مشکلات اصلی را حل کنند و شرکت های بزرگ جنایی را تعطیل کنند.

چنین مفهومی، به عنوان مثال، موضوع جدیدی برای Europol نیست، که در اروپا در کنار مجریان قانون برای ریشه کنی تقلب در دستگاه های خودپرداز، حملات جعبه سیاه و حذف دارک وب که برای خرید مواد مخدر غیرقانونی، سلاح و غیره استفاده می شود، فعالیت می کنند.

اینترپل نیز در صحنه حضور دارد، پلیس را در کشورهای مختلف آموزش می دهد تا طرح های سایبری را در دارک وب شناسایی کرده و همچنین کار با بانک ها و موسسات مالی برای شناسایی تقلب و طرح های جنایی در سراسر جهان را انجام دهند.

در حال حاضر، با همکاری سیسکو تحت توافق نامه، که در سنگاپور در مرکز اینترپل امضا شده است، مرکز جهانی جرایم سایبری این سازمان با سیسکو برای ایجاد یک رویکرد هماهنگ در به اشتراک گذاری داده ها برای بهبود تشخیص تهدید و ایجاد زمینه برای پروژه های آینده کار خواهد کرد.

سیسکو می گوید این توافقنامه "برنامه های سازمان را هدف قرار می دهد که هر دو حوزه جرائم خرد جاسوسی و جرایم اینترنتی فعال را هدف قرار می دهد" و همچنین به کشورهای اروپایی کمک می کند تا با شناسایی برنامه های سایبری، افراد فعال پشت پرده را شناسایی کند."

جان استوارت، معاون ارشد و مامور امنیتی و اعتماد در سیسکو، گفت: "همانطوری که جرایم اینترنتی همچنان در سراسر جهان در حال افزایش است ، مدافعان هر دو بخش عمومی و خصوصی باید با تهدید با نیرویی برابر مقابله نمایند. قابلیت مشاهده و تهدید اطلاعات جامع در سراسر حوزه سایبری برای تشخیص، تجزیه و تحلیل و محافظت در برابر تهدیدات جدید ضروری است."

مدیر اجرایی افزود: "ما خوشحالیم که با اینترپل همکاری می کنیم تا اطلاعات خطرات را مبادله کنیم و دیگر فرصت های اشتراک دانش را برای مبارزه با جرایم اینترنتی در سراسر جهان پیدا کنیم."

این اولین بار نیست که اینترپل برای کمک به ردیابی مجرمان سایبری با یک شرکت امنیت سایبری همکاری نموده است.

در سال 2014، آژانس قرارداد سه ساله با Trend Micro را امضا کرد. تحت شرایط معامله، Trend Micro به منابع اطلاعاتی و اطلاعات تاکتیکی اینترپل دسترسی داشت. Trend Micro نیز موافقت کرد تا در برنامه آموزشی تحقیق در مورد جرایم اینترنتی کمک کند.

در ماه ژوئن، Europol و مجریان قانون اروپا در شش کشور برای حذف رهبران یک حلقه سایبری همکاری نمودند این گروه متخصص فروش تروجان های دسترسی از راه دور (RATs)، ابزارها هک و نرم افزارهای طراحی شده برای جلوگیری از فعالیت راه حل های آنتی ویروس های سنتی می باشند.