به یاد دارید زمانی که گفتید: "هیچ چیز برای پنهان کردن ندارید؟"

معلوم شد که دارید. اگر این امر یک رابطه مخفیانه که شما از همسر خود پنهان کرده اید نیست، می تواند محل کار فوق محرمانه شما باشد که در حال حاضر دقیقا بر روی نقشه برای هر کسی قابل مشاهده است.

این دقیقا همان چیزی است که وقتی Strava، یک برنامه کاربردی که به طور گسترده برای ردیابی فعالیت ها و تمرینات، نقشه گرمایی "ناشناس" را از تمام داده های جهانی خو در ماه نوامبر منتشر کرد، اتفاق افتاد. این نقشه زمانی توجهات را به خود جلب کرد که دانشجوی استرالیایی Nathan Ruser شروع به کاوش در این داده ها کرد. شرکت ردیابی GPS با بیش از 3 تریلیون مختصات در سطح خیابان از بیش از 27 میلیون دستگاه از کاربران دستگاه تناسب اندام مانند Fitbit و Jawbone، داده های جمع آوری شده خود را طی دو سال گذشته فعالیت خود منتشر کرد تا برخی از مناطق پر بازدید را نشان دهد. به مانند پیش بینی ها، مناطقی با جمعیت زیاد - مانند بسیاری از مناطق ایالات متحده و اروپا - به وضوح روشن هستند.

همین اطلاعات همچنین پراکندگی مکان های شناخته شده در مناطق جنگی را نشان می دهد که در آن تسهیلات مخفی و پایگاه های نظامی ایالات متحده، عملیات و پرسنل را نشان می دهد، احتمالا به این دلیل که سربازان و کارکنان ندانسته داده های ردیابی تناسب اندام خود را به Strava آپلود کرده اند.

به گزارش بیانیه ای که از سوی واشنگتن پست منتشر شده است، نیروهای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده مجبور بازبینی مجدد در خصوص استفاده از ردیاب های تناسب اندام کردند، به دلیل ترس از اینکه نیروهای دشمن بتوانند از داده ها برای یافتن نیروهای نظامی بر روی زمین استفاده کنند.

Ned Price، معاون ویژه رئیس جمهور سابق اوباما، در تویتر گفت: "دشمنان قطعا این اطلاعات را برای سال ها جمع آوری کرده اند".

و این تازه نصف ماجرا است.

شما می توانید با جزئیات کامل مشاهده کنید که در ایستگاه جاسوسی نظارتی انگلیس GCHQ در Cheltenham دیده می شوند. همچنین مسیرهای گشت مرزی در امتداد مرز ایالات متحده و مکزیک وجود دارد. پیونگ یانگ یکی از ساکت ترين شهرهاي پايتخت در جهان است، اما حتي در این دولت منزوي به لطف این فعاليت ردیابی تناسب اندام اطلاعاتی قابل مشاهده است(با وجود آنکه گزارشات ردیابی در سایت اصلی آزمایشگاه هسته ای کشور در دسترس نیست). این اطلاعات همچنین فعالیت پیاده روی در ساحل اطراف یک مقر سیا در فرودگاه موگادیشو را نیز نشان می دهد.

حتی منطقه 51 نیز در نقشه است.

گشت مرزی در اطراف مرز مشترک آمریکا و مکزیک

مسیر حرکت کاربران در اطراف GCHQ، آژانس جاسوسی الکترونیکی استقرار سمع انگلستان

تاسیسات مخفی پاین استرالیا در آلیس اسپرینگز

ما یک مشکل جدی داریم وقتی میلیون ها اطلاعات ردیابی کاربران به فضای ابری منتقل شده و به طور عمده بدون دانش مستقیم یا رضایت صریح کاربر استفاده می شود. موقعیت ما، آنکه در چه زمان در جه مکانی هستیم، یکی از خصوصی ترین اطلاعات ما در زندگی است. آنها می توانند نشان دهند که ما کجا کار می کنیم و کجا زندگی می کنیم - و حتی اگر شما "هیچ چیز برای پنهان کردن" ندارید، اکثر مردم به راحتی آدرس خانه خود را به یک فرد غریبه در خیابان ها نخواهند داد.

اما محققان امنیتی می گویند برنامه Strava، که به عنوان یکی از محبوب ترین برنامه های بهداشتی و تناسب اندام شناخته شده ، رویکردی متفاوتی در این ضمینه دارد.

Strava در بیانیه ای که به خبرنگاران داده است گفت: "داده هایی که علامت محرمانه داشته است را قبل ار انتشار اطلاعات خارج کرده است".

به گفته Quartz در ماه اوت، Strava گزینه ای برای خاموش نمودن آپلود کردن داده های ردیابی داشته است، اما تنظیمات حریم خصوصی - به طور پیش فرض عمومی است و در بهترین حالت گیج کننده است.

Rosie Spinks خبرنگار گفت: "درست است که به عنوان یک کاربر، مسئولیت من این است که بدانم زمانی که از خدمات استفاده می کنم، مخصوصا وقتی که این سرویس رایگان چه اطلاعاتی را به سیستم ارائه می کنم. اما این حقیقت که من سه بار ایمیلی به یک نماینده پشتیبانی ارسال کردم، یک تماس با [مدیر ارتباطات شرکت] و یک ایمیل پیگیری با او برای درک کامل اینکه چگونه از نمایش اطلاعات من برای دیگران جلوگیری شود امری بسیار ناراحت کننده بود."

Spinks اشتباه نمی کند. این مسئولیت کاربر برای حفظ تنظیمات حریم خصوصی برنامه است - آنچه که معمولا به عنوان امنیت عملیاتی یا "opsec" (یا "persec" برای امنیت شخصی) شناخته می شود. با توجه به عملکرد اصلی برنامه، ردیابی مکان کاربر در هنگام دویدن، شنا کردن و یا تمرین کردن، به اشتراک گذاری اطلاعات مکانی کمی تامل برانگیر است.

در نهایت، شاید دادن دستگاه های نظارت تناسب اندام در یک پایگاه نظامی محرمانه ایده بسیار خوبی نباشد.

اما این نیز مسئولیت شرکت های مورد بحث است که کاربران را در خصوص به اشتراک گذاری اطلاعات خود با جهان فریب ندهند. به نظر می رسد بر اساس پاسخ ها در رسانه های اجتماعی، بسیاری از کاربران Strava متوجه نمی شوند که داده هایشان به این شکل استفاده می شوند. گرچه نقشه گرما شامل اطلاعات خاص کاربران نمی شود، نشان می دهد که فعالیت فردی، زمانی که به صورت عمومی ارائه می شوند، می توان به آن دسترسی پیدا کرد و اطلاعاتی از آنها استخراج نمود. این یادآوری است که شرکت هایی مثل Strava و دیگر غول های فن آوری - فیس بوک، گوگل و مایکروسافت - دارای اطلاعاتی در مورد کاربران هستند که می توانند مشخصات دقیق (و توجیه کننده) زندگی یک شخص را نشان دهند.

Strava می تواند پشت این ادعا مخفی شود که داده های برنامه آنها کاربر را شناسایی نمی کند، اما وقتی که این کاربر به صورت سهوا اطلاعاتی درباره مکان تسهیلات حساس را نشان می دهد، کمکی نمی کند.

در دنياي امروز که تصاوير ماهواره اي و هوايي قابل دسترس و قابل استفاده است، آسان نیست که استدلال کنيم که مخفی نمودن پایگاه های نظامي و ديگر پايگاه هاي اطلاعاتي طبقه بندي ممکن است.

اما زمانی که برای دولت ها کار می کنید اطلاعات شخصی شما اطلاعات آنها نیز محسوب می شود.