محققان امنیتی یک موج جدید از حملات باج افزار را کشف کرده اند، اما در این مورد متفاوت است. به نظر می رسد حمله واقعی باج افزار نبوده است.

Paul Ducklin از آزمایشگاه های Sophos یک گزارش منتشر کرده است که کلاهبرداری جنایتکاران را مختل می کند. آنها ایمیل کاربران را با پیام های ترسناک پر می کنند که می گویند یک حمله باج افزار یه سرعت به سمت آنها در راه است، اگر آنها 1 Bitcoin (تقریبا 650 دلار در نرخ امروز) پرداخت نکنند باج افزار را دریافت خواهند کرد.

این پیام ادعا می کند که " این بدافزار قبلا به رایانه قربانی رسیده است اما هنوز فعال نشده است. به کاربران می گویند که پس از پایان مهلت پرداخت، فایل های آنها رمزگذاری شده و برای همیشه از بین می روند. آنها همچنین تهدید می کنند که این عفونت به هر کامپیوتر دیگری که به یک شبکه متصل است پخش خواهد شد و حتی دستگاه های iOS و اندروید و فایل های ذخیره شده در ابر شما نیز امن نیستند.

اوه، در ضمن اسکن آنتی ویروس را نیز فعال نکنید. این باج افزار جدید بسیار مرموز است که هیچ نرم افزار امنیتی آن را شناسایی نمی کند.

این یک اخطار شوم است، مطمئن باشید."

این پیام هم کاملا جعلی است.

باج افزار WannaCry قطعا قادر به انجام این نوع از آسیب است. به همین دلیل فرستنده ایمیل با نام "WannaCry Hack Team" ایمیل را ارسال کرده و به همین دلیل خط اول پیام تهدید آمیز گفته شده: "WannaCry برگشته است!"

کلاهبرداران به شدت امیدوارند که قربانیان هرج و مرجی که در اطراف WannaCry بوده را به یاد داشته باشند - و افراد زیادی در مورد آن شنیده و می دانند. شرکت های چند ملیتی به علت WannaCry ضررهای مالی 7 و 8 رقمی را متحمل شده اند. عناوین حساس در مورد عفونت های WannaCry در سراسر اینترنت ظاهر شدند.

این مجرمان سایبری امیدوارند که صرفا با ذکر WannaCry مردم را به پرداخت پول تشویق نمایند. افرادی که وحشت زده اند، فکر می کنند که ممکن است فایل های ارزشمند خود را از دست بدهند و برای جلوگیری از وقوع اتفاق پول را پرداخت می نمایند.

واکنش صحیح چیست؟ ایمیل دریافت شده را برای همیشه حذف کنید.

پس از انجام این کار، اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل و مرورگر شما به طور کامل به روزرسانی شده اند. اگر در حال حاضر یک سیستم پشتیبان قابل اعتماد دارید، مطمئن شوید که کار می کند، آن را بررسی کنید. اگر این کار را نکنید، زمانیکه با یک باج افزار واقعی روبرو می شوید، هیچ وقت مانند الان زمان مناسب برای واکنش نخواهید داشت. داشتن اشتراک یک سرویس ابری نیز جای خوبی برای شروع است.

منبع: www.forbes.com