بلاگ سافت‌یاب مرجع آنلاین معرفی، ارزیابی و بررسی تخصصی نرم‌افزارهای اورجینال

جان مک‌آفی سازنده آنتی‌ویروس McAfee به زندگی خود پایان داد

جان مک‌آفی

 

زندگینامه جان مک‌آفی(John McAfee)

جان مک‌آفی سازنده آنتی‌ویروس McAfee به زندگی خود پایان داد

موسس شرکت McAfee

جان مک‌آفی John McAfee در سال ۱۹۴۵، در انگلستان به دنیا آمد. تولد جان مصادف بود با اوج جنگ جهانی دوم بود به همین دلیل، چند سال بعد والدینش برای حفاظت از او انگلیس را ترک کردند و به آمریکا مهاجرت کردند.

جان مک‌آفی به‌عنوان یک نوجوان زندگی ساده‌ای نداشت. اعتیاد پدرش به الکل، زندگی او و مادرش را سخت کرده بود و جان در ۱۵ سالگی شاهد خودکشی پدرش با شلیک گلوله بود.

او کارشناسی خود را در رشته ریاضی در سال ۱۹۶۷ از دانشگاه Roanoke دریافت کرد و بعدها در کالج Louisiana تحصیلاتش را ادامه داد، هرچند مدرک دکترای او به خاطر سوء رفتار توقیف شد.

john mcafee

 

ورود جان مک‌آفی به دنیای کسب وکار

جان مک‌آفی از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۰ به عنوان برنامه‌نویس در ناسا فعالیت می‌کرد. او از آنجا به یونی‌وک رفت و به عنوان طراح نرم‌افزار استخدام شد. سپس به شرکت زیراکس رفت و به عنوان معمار سیستم‌عامل مشغول بکار شد. در سال ۱۹۸۶، جان مک‌آفی با یک ویروس کامپیوتری به نام Pakistani Brain برخورد کرد که توجهش را جلب کرد، به همین دلیل تصمیم گرفت نرم‌افزاری برای مبارزه با آن طراحی کند. هنگامی‌ که جان مک‌آفی شروع به توسعه‌ نرم‌افزارهایی برای مقابله با ویروس‌های رایج کرد، می‌دانست که تا چند سال آینده، تهدید ویروس‌ها بسیار جدی‌تر خواهد شد. به همین دلیل در سال ۱۹۸۷، طی قراردادی با مایکروسافت شرکت نرم‌افزاری آنتی‌ویروس مک‌آفی را تأسیس کرد.

اگرچه مردم هنوز زیاد به اهمیت کاربرد نرم‌افزارهای امنیتی آشنا نبودند ولی بسیاری از شرکت‌های بزرگ، مشتریان آنتی‌ویروس MacAfee بودند و جان توانست درآمد خود را به ۵ میلیون دلار در سال برساند.

 

موفقیت McAfee و واگذاری آن به اسوشیتس

در سال ۱۹۹۲، ویروسی به نام مایکل آنجلو شیوع پیدا کرد. جان مک‌آفی اعلام کرد که این ویروس به‌زودی به بیش از ۵ میلیون کامپیوتر آسیب خواهد زد. این اولین بار بود که مردم خطر ویروس‌های کامپیوتری را به‌طور جدی حس کرده بودند. آنتی‌ویروس MacAfee توانست به‌خوبی هجوم این ویروس را مهار کند و البته شرکت هم با فروش کم‌سابقه‌، درآمد زیادی کسب کرد. ویروس مایکل آنجلو باعث شد رویکرد مردم جهان نسبت به حفاظت رایانه‌های شخصی تغییر کند. 

مطالب مشابه :  سوءاستفاده هکرها از همه گیری کرونا

در سال ۱۹۹۴، او شرکت خود را با شرکت کامپیوتری Delaware ادغام کرد و خود از مقامش استعفا داد. ۲ سال پس‌ از اینکه سهام شرکت MacAfee  عرضه‌ عمومی شد، جان مابقی سهم خود را از این شرکت فروخت.

جان مک‌آفی پس از ترک شرکت MacAfee در زمینه های مختلفی شروع به فعالیت کرد. او به عنوان یک مشاور، کارآفرینان جوان راهنمایی می‌کرد و سخنرانی‌های بسیاری در دانشگاه استنفورد انجام می‌داد و در کنار همه این‌ها پروژه‌های شخصی خود را پیش می‌برد.
پروژه‌هایی که بعد از ترک MacAfee، انجام داد متاسفانه نتیجه خوبی برای او به همراه نداشتند و در سال ۲۰۰۹ ثروت شخصی او با اوج گرفتن بحران‌های مالی آمریکا، ۴ میلیون دلار کاهش پیدا کرد.

 

پایان زندگی جان مک‌افی

جان مک‌آفی در سال ۲۰۱۹  بیان کرد و در توییتی نوشت که برای هشت سال برگه مالیاتی پر نکرده چون “گرفتن مالیات قانونی نیست.”

جان مک‌آفی در اکتبر ۲۰۲۰ در اسپانیا بازداشت شد. او علیرغم میلیون ها دلار درآمد به خاطر کار مشاوره، سخنرانی، فعالیت در بخش رمز ارز و فروش زندگی نامه‌اش، به عدم تحویل اظهارنامه‌های مالیاتی، کلاهبرداری در رمز ارز و پولشویی متهم شد.

وزارت دادگستری آمریکا ادعا کرد که جان مک‌آفی برای پرهیز ار پرداخت مالیات، درآمد خود را به حساب هایی بانکی و حساب های مبادله رمز ارز به نام‌های صوری واریز می‌کرد.

در نهایت جان مک‌آفی در ۷۵ سالگی زمانی که در زندان بارسلونا منتظر حکم استرداد به ایالات متحده بود به زندگی خود پایان داد.

 

نقل قول‌های جان ‌مک‌افی

  • پول درآوردن کار ساده‌ای است. نگه‌داشتنش کار سختی است!

  • بازاریابی روی دیگر برنامه‌نویسی است.

  • به من لقب‌های زیادی داده‌ شده است: پارانویید، اسکیزوفرنیک و پسر وحشی سیلیکون ولی. من فقط از یک‌چیز اطمینان دارم؛ اینکه همیشه یک کارآفرین بوده‌ام. همیشه انسانی کنجکاو بودم و از حل مسائل لذت می‌بردم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Main Menu x