بلاگ سافت‌یاب مرجع آنلاین معرفی، ارزیابی و بررسی تخصصی نرم‌افزارهای اورجینال

فواید و خطرات هانی پات

فواید و خطرات هانی پات

فواید و خطرات هانی پات

فواید هانی پات

فواید و خطرات هانی پات :  هانی پات می‌تواند یک روش خوب برای آشکار سازی آسیب‌پذیری در سیستم‌های اصلی باشد. به عنوان مثال، یک هانی پات می‌تواند سطح بالایی از تهدید ناشی از حمله به دستگاه‌های اینترنت اشیا را نشان دهد. همچنین می‌تواند راه‌هایی را برای بهبود امنیت ارائه دهد. استفاده از هانی پات دارای مزایای متعددی نسبت به تلاش برای ردیابی نفوذ در سیستم واقعی است. به عنوان مثال، بر اساس تعریف، یک هانی پات نباید هیچ گونه تردد قانونی داشته باشد، بنابراین هر فعالیتی که ثبت می‌شود احتمالاً یک کاوشگر یا یک اقدام به نفوذ است.

این کار شناسایی الگو‌ها را بسیار آسان‌تر می‌کند، مانند آدرس‌های IP مشابهی که برای انجام جابجایی شبکه استفاده می‌شود. برعکس، وقتی در سطح بالایی از ترافیک قانونی در شبکه اصلی خود نگاه می‌کنید، چنین نشانه‌های مهمی از حمله به راحتی از بین می‌رود. مزیت بزرگ استفاده از امنیت هانی پات این است که این آدرس‌های مخرب ممکن است یکی از آدرس‌هایی باشند که شناسایی می‌کنند و شناسایی حمله را بسیار آسان می‌کنند.

از آنجا که هانی پات‌ها از ترافیک بسیار محدودی استفاده می‌کنند، هزینه کمتری نیز دارند. آن‌ها تقاضای زیادی برای سخت افزار ندارند. می‌توانید یک هانی پات را با استفاده از رایانه‌های قدیمی که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید تنظیم کنید. در مورد نرم افزار، تعدادی از هانی پات‌های آماده از مخازن آنلاین در دسترس است که باعث کاهش بیشتر تلاش داخلی برای راه اندازی هانی پات می‌شود.

تله‌های عسل میزان مثبت کاذب کمی دارند. این کاملاً در تضاد با سیستم‌های سنتی تشخیص نفوذ (IDS) است که می‌توانند سطح بالایی از هشدار‌های کاذب را ایجاد کنند. باز هم، این به اولویت بندی تلاش‌ها کمک می‌کند و تقاضای منابع را از یک هانی پات را در سطح پایین نگه می‌دارد. در واقع، با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط هانی پات‌ها و همبستگی آن با سیستم‌های دیگر و سیاهه‌های مربوط به فایروال، می‌توان IDS را با هشدار‌های مربوطه پیکربندی کرد، تا نتایج کاذب کمتری ایجاد کند. به این ترتیب، هانی پات می‌تواند به اصلاح و بهبود سایر سیستم‌های امنیت سایبری کمک کند.

 

هانی پات می‌تواند در مورد چگونگی تکامل تهدید‌ها، اطلاعات قابل اعتماد به شما ارائه دهد. آن‌ها اطلاعاتی در مورد حمله، سؤ استفاده‌ها و بدافزار‌ها را به شما ارائه می‌دهند و همچنین در مورد تله‌های ایمیل، در مورد هرزنامه‌ها و حملات فیشینگ. هکر‌ها به طور مداوم تکنیک‌های نفوذ خود را اصلاح می‌کنند. یک هانی پات کمک می‌کند تا تهدیدات و نفوذ های تازه ظهور یافته را تشخیص دهید. استفاده خوب از هانی پات به از بین بردن نقاط کور نیز کمک می‌کند.

هانی پات همچنین ابزار های آموزشی بسیار خوبی برای کارکنان امنیت فنی است. هانی پات یک محیط کنترل شده و ایمن برای نشان دادن نحوه کار هکر‌ها و بررسی انواع مختلف تهدیدات است. با استفاده از یک Honeypot، کارکنان امنیتی با استفاده از شبکه از ترافیک واقعی منحرف نخواهند شد، آن‌ها می توانند 100٪ بر تهدید تمرکز کنند.

تله عسل می‌تواند تهدید‌های داخلی را نیز به همراه داشته باشد. اکثر سازمان‌ها وقت خود را صرف دفاع از محیط می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که افراد خارجی و متجاوز نمی‌توانند وارد آن شوند. اما اگر فقط از محیط دفاع کنید، هکری که با موفقیت از فایروال شما عبور کرده باشد، می‌تواند به راحتی به شبکه نفوذ کند.

فایروال‌ها همچنین در برابر تهدید داخلی کمک نخواهند کرد، برای مثال کارمندی که می‌خواهد پرونده‌ها را قبل از ترک شغل خود بدزدد. هانی‌پات می‌تواند به همان اندازه اطلاعات خوبی در مورد تهدیدات داخلی به شما بدهد و آسیب پذیری هایی را در مناطقی مانند مجوز ها که به افراد داخلی اجازه می‌دهد از سیستم استفاده کنند نشان دهد. هکر ها هر چه بیشتر وقت خود را صرف هانی پات‌ها کنند، زمان کمتری برای هک سیستم‌های زنده و خسارت واقعی به شما یا دیگران دارند.

مطالب مشابه :  هانی پات چیست؟

خطرات هانی پات 

امنیت هانی پات محدودیت‌هایی دارد زیرا هانی پات نمی‌تواند نقض امنیت در سیستم‌های قانونی را تشخیص دهد و همیشه مهاجم را شناسایی نمی‌کند. همچنین این خطر وجود دارد که با استفاده موفقیت آمیز از تله عسل، یک مهاجم بتواند به صورت جانبی حرکت کند و به شبکه واقعی نفوذ کند. برای جلوگیری از این امر، باید اطمینان حاصل کنید که Honeypot به اندازه کافی جدا شده است.

برای کمک به مقیاس بندی عملیات امنیتی خود، می‌توانید تله‌های عسل را با سایر روش ها ترکیب کنید. به عنوان مثال، استراتژی دام قناری با به اشتراک گذاری انتخابی نسخه‌های مختلف اطلاعات حساس با خال های مظنون یا افشاگر، به کشف نشت اطلاعات کمک می‌کند.

در حالی که امنیت سایبری هانی پات به شما کمک می‌کند تا محیط تهدید را ترسیم کنید، اما هانی پات‌ها هر آنچه را که در جریان است مشاهده نخواهند کرد؛ فقط فعالیت‌هایی که به هانی پات محدود می‌شوند را مشاهده خواهند کرد. فقط به این دلیل که تهدید خاصی علیه هانی پات انجام نشده است، نمی توانید تصور کنید که این وجود ندارد. مهم است که با اخبار امنیتی فناوری اطلاعات همراه باشید، فقط به Honeypot اعتماد نکنید تا تهدیدات را به شما اطلاع دهد.

یک هانی پات خوب مهاجمان را فریب می دهد و باور دارند که به سیستم واقعی دسترسی پیدا کرده اند. این پیام‌ها همان پیام‌های هشدار ورود به سیستم همان زمینه‌های داده، حتی ظاهر و احساس و آرم‌های مشابه سیستم‌های واقعی شما را دارند. با این حال، اگر یک مهاجم موفق به شناسایی آن به عنوان یک هانی پات شود، سپس می‌تواند به سیستم‌های دیگر شما حمله کند.

هنگامی که یک هانی پات “دارای اثر انگشت” شد، یک مهاجم می‌تواند حملات جعلی را ایجاد کند تا توجه را از بهره برداری واقعی که علیه سیستم‌های تولیدی شما هدف قرار گرفته است منحرف کند. آن‌ها همچنین می‌توانند اطلاعات ناصحیح را به هانی پات بدهند.

از این بدتر، یک مهاجم هوشمند می‌تواند به طور بالقوه از هانی پات به عنوان راهی برای ورود به سیستم‌های شما استفاده کند. به همین دلیل هانی پات‌ها هرگز نمی توانند جایگزین کنترل‌های امنیتی کافی مانند دیوارهای آتش و سایر سیستم‌های تشخیص نفوذ شوند. از آنجا که یک هانی پات می‌تواند به عنوان سکوی پرتاب برای نفوذ بیشتر عمل کند، اطمینان حاصل کنید که همه هانی پات‌ها از امنیت خوبی برخوردار نیستند. یک “Honeywall” می‌تواند امنیت اساسی Honeypot را فراهم کند و از حمله به هانی نت شما جلوگیری کند.

یک هانی پات باید اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهد تا در اولویت قرار دادن تلاش‌های شما برای امنیت سایبری باشد، اما نمی‌تواند جایگزین امنیت سایبری مناسب شود. به طور کلی، مزایای استفاده از هانی پات‌ها بسیار بیشتر از خطرات آن است. تصور می شود که هکر ها یک تهدید نامرئی هستند، اما با استفاده از هانی پات ، می‌توانید دقیقاً آنچه را که انجام می دهند در زمان واقعی  مشاهده  کنید و از این اطلاعات بر   ای متوقف کردن آ ن‌ها استفاده کنید

فواید و خطرات هانی پات 

منبع: Kaspersky

لطفا جهت مشاوره در انتخاب آنتی ویروس مناسب خود با این شماره 09224971053 تماس بگیرید.

 مارو در شبکه های اجتماعی خودتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

Main Menu x