بلاگ سافت‌یاب مرجع آنلاین معرفی، ارزیابی و بررسی تخصصی نرم‌افزارهای اورجینال

نحوه عملکرد آنتی ویروس چگونه است؟

آنتی ویروس

نحوه عملکرد آنتی ویروس چگونه است؟

وقتی بیشتر مردم کلمه “آنتی ویروس” را می‌شنوند، به نرم افزاری که روی رایانه خود بارگیری می‌کنند تا مانع از هک شدن سیستم خود شود فکر می‌کنند. اگرچه این درست است، اما یک تعریف ساده است. به مطالعه ادامه دهید تا بدانید این نرم افزار بسیار کابردی، چیست؟ چگونه کار می‌کند؟

آنتی ویروس چیست؟

این نرم افزار، ویروس‌ها و سایر نرم افزار‌های مخرب مانند کرم‌ها، تروجان‌ها، تبلیغات و سایر موارد را جستجو، شناسایی و حذف می‌کند. این نرم افزار قرار است به عنوان رویکردی پیشگیرانه در امنیت سایبری، برای جلوگیری از تهدیدات به کامپیوتر شما و ایجاد مشکل استفاده شود.

اگرچه ممکن است فکر کنید که کامپیوتر شما تا زمانی که به وب سایت‌های بی نقص مراجعه نکنید، ایمن است. اما هکر‌ها روش‌های بسیار ظریف تری برای ورود ویروس‌های خود به رایانه‌های شما دارند. به همین دلیل به یک آنتی ویروس قوی نیاز دارید تا یک قدم جلوتر از آن‌ها بمانید.

اگر سیستم شما به آنتی ویروس مجهز نباشد و ویروسی وارد رایانه شما شود، عواقب آن می‌تواند بسیار مخرب باشد. ویروس‌ها می‌توانند منجر به انبوهی از فعالیت‌های مخرب شوند. آن‌ها می‌توانند دستگاه شما را خراب کنند، از طریق وب کم یا با نظارت بر حساب‌های شخصی شما جاسوسی کنند.

هکر‌ها می‌توانند از ویروس‌ها برای سرقت اطلاعات شخصی شما، ورود به حساب تا اطلاعات مالی، استفاده کنند. سپس می‌توان برای انجام سرقت هویت، کلاهبرداری و موارد دیگر استفاده کرد. به همین دلیل است که اکنون محافظت از شبکه بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

آنتی ویروس چگونه کار می کند؟

یک نرم افزار آنتی ویروس با اسکن فایل‌ها یا کد‌های ورودی که از طریق ترافیک شبکه به سیستم شما منتقل می‌شود، کار می کند. شرکت‌هایی که این نرم افزار را می‌سازند، پایگاه داده گسترده ای از ویروس‌ها و بدافزارهای شناخته شده را جمع آوری می‌کنند و نحوه شناسایی، پرچم گذاری و حذف آن‌ها را به این نرم افزار آموزش می‌دهند.

هنگامی که فایل‌ها، پوشه‌ها و برنامه‌ها در رایانه شما وارد و خارج می‌شوند، آنتی ویروس آن ها را برای یافتن موارد منطبق با پایگاه داده خود مقایسه می‌کند.

می‌توانید تنظیمات را طوری قرار دهید که آنتی ویروس شما اسکن خودکار رایانه شما را برای یافتن فایل‌های مخرب انجام دهد. همچنین می‌توانید اسکن دستی (که می‌توانید بنشینید و در زمان واقعی ببینید کدام فایل‌های مخرب پیدا و خنثی شده‌اند)، انجام دهید.

برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس قبل از “پاک کردن” فایل برای حذف کد مخرب، از شما اجازه می‌گیرند. در صورتی که خودتان خواستید، می‌توانید تنظیمات را به طوری قرار دهید تا نرم افزار به طور خودکار فایل‌های مخرب را حذف کند.

اکثر نرم افزار‌های آنتی ویروس عملکرد‌های مشابهی دارند، بنابراین انتخاب بین یک برند و برند دیگر نباید برای تصمیم گیری سخت باشد.

آیا آنتی ویروس و ضد بدافزار یکسان هستند؟

پاسخ کوتاه هم مثبت است و هم نه. قبل از اینکه به شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها بپردازیم، ابتدا تعریف کنیم که بدافزار دقیقاً چیست.

ضد بدافزار چیست؟

بدافزار هر نوع نرم افزاری است که با سوء نیت نوشته شده باشد. یعنی می‌تواند سرقت داده، آسیب به رایانه یا حمله به حریم خصوصی، انجام دهد. وقتی یک لینک یا بارگیری مشکوک، توسط قربانی باز می‌شود، بدافزار گسترش می‌یابد.

چه شباهت و تفاوتی میان آنتی ویروس و ضد بدفزار است؟

نرم افزار ضد ویروس و ضد بدافزار، هر دو از این نظر شبیه به هم هستند که برای محافظت از رایانه شما در برابر نرم افزار های مخرب طراحی شده اند. با این حال، آنتی ویروس یک نرم افزار کمی عمومی و گیراتر از ضد بدافزار است. بیشتر ما می دانیم که وقتی کامپیوتر جدیدی می گیریم، یکی از اولین نرم افزار هایی که باید نصب کنیم، یک نرم افزار ضد ویروس خوب است. اما بسیاری در ابتدا به این فکر نمی کنند که یک نرم افزار ضد بدافزار نصب کنند.

مطالب مشابه :  امنیت شبکه چیست؟

در حالی که نرم افزار آنتی ویروس، محافظت عمومی، در برابر طیف وسیعی از ویروس های از پیش شناخته شده ارائه می دهد، ضد بدافزار برای مقابله با باج افزار ها و تروجان ها ساخته شده است. در واقع ضد بدافزار تخصص بیشتری دارد.

آنتی ویروس تمرکز خود را بر جلوگیری از دانلود فایل های مخرب یا ایجاد ویرانی در رایانه می گذارد. ضد بدافزار انگونه واکنش نشان می دهد که فایل های مخربی را که قبلاً بارگیری شده اند و باعث ایجاد مشکل شده اند، جستجو و خنثی می کند.

راه های دیگر برای محافظت از شبکه شما

علاوه بر نصب و استفاده از آنتی ویروس‌ها، روش‌های دیگری نیز برای محافظت از شبکه شما موجود است. اما در این میان نصب و استفاده از آنتی ویروس‌ها شناخته شده ترین روش است.

فایروال (Firewall) نصب کنید

فایروال، متجاوزان احتمالی را در جایی که باید باشند، (خارج از شبکه شما) نگه می‌دارند. با نصب یک “دیوار” مجازی در برابر ترافیک ورودی و خروجی، فایروال، انتخاب می‌کند که ترافیک خاصی را مجاز یا مسدود کند. فایروال و نرم افزارهای آنتی ویروس، پایه خوبی برای ایجاد امنیت شبکه شما هستند. اگرچه نصب فایروال یک روش عالی برای ایمن سازی شبکه شما است، اما با گذشت زمان می‌تواند به سرعت از رده خارج شده و از محافظت کمتری برخوردار شود.

تهدید های سایبری آنقدر به سرعت تکامل می‌یابند که سازندگان نرم افزارهای امنیتی سایبری برای ایجاد یک قدم جلوتر از هکر‌ها، باید به روزرسانی‌هایی را ایجاد و منتشر کنند. اگر می‌توانید، به روزرسانی خودکار را در فایروال و سایر نرم افزارهای امنیتی خود فعال کنید و هر روز، برای اواخر شب که از رایانه خود استفاده نمی‌کنید، وقت به روزرسانی بگذارید.

از لینک ها و وب سایت های مشکوک اجتناب کنید

وسوسه بازدید از وب سایت‌هایی که ممکن است لینک‌های مشکوکی داشته باشند، مانند وب سایت‌هایی که بارگیری رایگان فیلم و موسیقی را ارائه می‌دهند، بسیار دشوار است. با این حال، دانستن برخی از قوانین اساسی در مورد اینکه از چه چیزی باید دوری کنید می تواند از بارگیری تصادفی بدافزار یا باج افزار جلوگیری کند.

برای شروع، اگر وب سایتی خیلی عالی بنظر می‌رسد، پس احتمالاً نباید به آن اعتماد کنید. به عنوان مثال، وب سایت‌های ارائه دهنده ابزار رایگان یا نرم افزار‌هایی که معمولاً گران هستند، احتمالاً حاوی لینک‌های بدافزار هستند.

راه دیگری که هکر‌ها به راحتی حملات بدافزار را گسترش می‌دهند اصطلاحی به نام فیشینگ است. در یک حمله فیشینگ، یک هکر، لینک آلوده به بدافزار را به قربانیان، ایمیل می‌کند. این ایمیل‌های فیشینگ ظاهری واقعی دارند و بسیاری را فریب می‌دهند تا روی لینک کلیک کنند.

به عنوان مثال، یک هکر در تلاش برای دسترسی به پورتال منابع انسانی یک شرکت، ممکن است از طریق یک ایمیل با عنوان مایکروسافت، به آن‌ها بگوید برای تأیید اعتبار خود روی لینک کلیک کنند. اگر در مورد اعتماد به لینکی که به نظر می‌رسد از طرف شرکتی که در آن حساب کاربری دارید مانند Microsoft احتیاط دارید، سعی کنید با رفتن به خود وب سایت واقعی و بدون کلیک روی لینک، به صفحه وب توصیف شده در ایمیل دسترسی پیدا کنید.

منبع: soscanhelp

مقاله فوق را به رایگان دانلود کنید

جهت انتخاب آنتی ویروس مناسب خود با این شماره 09224971053 تماس بگیرید.

مارو در شبکه های اجتماعی خودتان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

Main Menu x